آگاهی از ارزش و غنای زبان لکی و نگرانی از فراموشی و خطراتی که آن را تهدید می کند باعث شد تا اقدامات لازم برای ثبت ملی آن صورت گیرد. بنابراین در قالب یک کار تیمی به سرپرستی
جناب آقای دکتر داود داودی
و همراهی آقایان جلال عادلی، بهادر غلامی، مهدی زینی اصلانی، علی نظری تاویرانی، عبدالعلی میرزانیا و کریم کیانی کولیوند زمینه های تشکیل پرونده ای تحت عنوان زبان لکی فراهم گردید. علاوه بر نامبردگان، افراد متعددی از جای جای مناطق لک نشین به انحاء مختلف با تیم پژوهشی همکاری داشته اند. تنظیم علمی پرونده و گردآوری اسناد مرتبط با این زبان فاخر مهمترین بخش فعالیتهای میدانی و مطالعات اسنادی محسوب می شد. برای ضبط نمونه های گویشی زبان لکی به روستاهای مختلف با گویشهای متفاوت مراجعه شده است.

کتابهای مختلفی چون رده شناسی زبانهای ایرانی اثر پروفسور محمد دبیر مقدم، فرهنگ باساک اثر بهادر غلامی، فرهنگ واژگان لکی اثر کریم کیانی کولیوند و پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد خانم صدیقه مرادی از دانشگاه کنتاکی تحت عنوان قوائد دستوری زبان لکی به عنوان اسناد معتبر ضمیمه پرونده گردید. این پرونده به همراه مستندات آن با موافقت شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان لرستان به ریاست آقای مهندس غلامرضا سلیمانی به معاونت ریاست جمهوری و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ارسال گردید تا پس از انجام استعلام و بررسیهای لازم شرایط قرارگیری در جلسۀ دفاعیه برای ثبت در آثار ناملموس را به دست آورد. نهایتاً در تاریخ ده مرداد 1396 خورشیدی در سالن فجر سازمان میراث فرهنگی کشور جلسه ای با حضور مدیرکل دفتر ثبت آثار و اساتید حوزۀ فرهنگ و زبان برگزار گردید و زبان لکی به عنوان یک زبان مستقل ایرانی با قاطعیت آراء و با شماره 1438در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسید. در تاریخ یک شهریور 1396 مراتب ثبت این میراث گرانبها با تأکید بر حفظ و احیاء آن به استانداریهای لرستان، کرمانشاه، ایلام، همدان و سپس به استانهای قزوین و مازندران نیز ابلاغ گردید.

بسمه تعالی

پاسخ به هتاکی کانال خبری تلگرام نیوز لرستان و پایگاه خبری یافته نیوز

مورخ ۲۸ / ۱۰ / ۹۶ درکانال خبری تلگرام نیوز لرستان در خصوص ارتباط برخی فعالیتهای فرهنگی مردم شریف و ولایت مدار قوم لک با عناصر ضد انقلاب خارج از مرزها مطلبی درج شد که متعاقباً پایگاه خبری یافته نیوز هم آن را کپی و منتشر کرد.

موضوع از این قرار بود که این دو رسانه ارتباطی بدون در نظر گرفتن حقوق مردم لک زبان اقدام به نشر اکاذیبی نموده اند که نتیجه ای جز تفرقه قومیتی در پی نخواهد داشت. این دو کانال که به نظر می رسد موهوماتشان مطابق با اهداف برخی عناصر وطن فروش است، بدون آگاهی از روند ثبت جریانات ناملموس فرهنگ بشری اقدام به هتاکی نسبت به پژوهشگران فرهنگ بومی در استان لرستان کرده و آشکارا علم مخالفت با یکی از غنی ترین گوشه های فرهنگی ایران اسلامی یعنی فرهنگ قوم لک پرداخته اند.

قومی که تاریخ درخشانش سرشار از رشادتهای مردمی است که برای پاسداری از مرزهای این دیار کهن تا صدها کیلومتر از موطن اصلی خویش در زاگرس میانی جابجا شده و به عنوان پاسبانان آب و خاک به ایرانی بودن خویش چنان می بالند که مبرّی از هرگونه تهمت و افترا هستند. مدیران کانالهای مذکور یا در نا آگاهی فرهنگی به سر می برند و یا خود را در خوابی عمیق فرو برده اند که حاضر به درک تعدد قومیتی در سرزمینی تحت عنوان استان لرستان نیستند، تا بلکه بتوانند سرزمین خیالی خویش یعنی لرستانات را در تقابل با کشور عزیز ایران قرار دهند.

عزیزان چرا نمی خواهید بفهمید که لرستان سرزمین بخشی از لکها، لرها، بختیاریها، ترکها و فارسها است؟ چرا می خواهید فرهنگ دیگران را به نام خودتان ثبت کنید؟ آیا با خود اندیشیده اید ساز به اصطلاح سرنا که از آن با نام میراث مشترک لرستانات دم می زنید تمام مقامهایش لکی است؟ چرا از ثبت یک فرهنگ تمام لکی به اسم قوم لک واهمه دارید؟ آیا اگر پژوهشگری زحمت کشیده و ترانه شادیانه سیت بیارم لری را ثبت ملی کند دوستان ترک زبانمان در ازنا و الیگودرز باید موضع بگیرند و به شما برچسب ارتباط با بارزانیهای تاریخ مصرف گذشته و موساد پلید را بزنند؟ آیا ثبت زبان لکی به عنوان یک زبان مستقل ایرانی برای شما حجتی نبود که به خود آمده و توهم ارتباط لکها با کردستان را در ذهن نپرورانید؟

متأسفانه نه با مسائل فرهنگی آشنایی دارید و نه با مسائل حقوقی، چراکه اگر کوچکترین درکی از این دو مقوله داشتید می دانستید که اگر نتوانید برچسبهایتان را به قوم لک و پژوهشگرانش اثبات نمائید، با پیگیری در مراجع قانونی، قضایی، اطلاعاتی و امنیتی عواقب ناگواری در انتظارتان خواهد بود. شماها به جای اینکه از نعمت تعدد قومیتی در استان لرستان که مصداق آیه سیزده سوره حجرات در قرآن شریف است نهایت بهره برداری را برای رونق مناطق محروم بردارید با افکار خویش از لرستاناتی دم می زنید که دست کمی از کردستانات ندارد.

عزیزان چشمان خویش را باز کنید و استانی چون آذربایجان غربی را ببینید که چگونه از راه تعدد فرهنگی و قومیتی مراحل پیشرفت خود را زودتر از شما طی کرده و وضعیتی به مراتب بهتر از شما دارد. در خصوص ثبت موارد ناملموس فرهنگی هم نگران نباشید چراکه شما هم اگر به عنوان مثال دارای مقامی از سرنا هستید قادر خواهید بود آن مقام را با نام خودتان ثبت کنید و نظاره گر باشید که مردم لک تا چه حد از ثبت فرهنگهای لُری مسرور خواهند شد.

امیدوارم که از کرده خود پشیمان شوید چرا که راه پویایی فرهنگمان در تعامل است، نه در تفرقه هایی که به آن دامن می زنید.

التماس تفکر

دکتر ((د))

پژوهشگر فرهنگ قوم پر افتخار لک و دوستدار اقوام ایران اسلامی

با سلام و عر ض ارادت خدمت همه عزیزان لک زبان

همانگونه مستحضرید با پیگیری های سرور گرامی جناب آقای دکتر داوودی لک زبانان استان قزوین جز استانهای لک زبان کشور قرار گرفته از زحمات ایشان تشکر می نمائیم

اسامی طوایف ایل بزرگ غیاثوند

۱-غیاثوند
۲- غیاثوند محمد خانی
۳- محمد خانی غیاثوند
۴-غیاثی
۵-شمسینی غیاثوند
۶- یعقوبخانی غیاثوند
۷-اله بخش غیاثوند
۸-معاریف غیاثوند
۹-علایی غیاثوند
۱۰-کربلایی حسینی غیاثوند
۱۱-امیر غیاثوند
۱۲-سلخوری غیاثوند
۱۳-اولادی سلخوری
۱۴-یارکه سلخوری
۱۵-گل گل سلخوری
۱۶-محمد بیگی سلخوری
۱۷-یاربیگی سلخوری
۱۸-کیماسی سلخوری
۱۹-الوندی غیاثوند
۲۰-گابری غیاثوند
۲۱-صوری غیاثوند
۲۲-عطایی غیاثوند
۲۳-ناصری غیاثوند
۲۴-اسدی غیاثوند
۲۵-قیصری غیاثوند
۲۶-خاتونی غیاثوند
۲۷-رویتوند غیاثوند
۲۸-عباد پور


هر طایفه دارای چندین تیره می باشد که همگی به فامیلی خاص خودخوانده می شوند و در استانهای قزوین،تهران،البرز و شهرستان لوشان ساکن و همگی لک زبان هستند

۱-درویشوند
۲-میراشه درویشوند
۳-یاربیگی درویشوند
۴-سلطانشاهی درویشوند
۵-زنگیوند درویشوند
۶-پیربیگی درویشوند
۷-اصلان بیگی درویشوند
۸-ولی بیگی درویشوند

تیرهای بابر عبارتند از :
بابر
جهانگیر
هاجر
کولیوند

همگی از تیره های درویشوند استان قزوین و البرزو تهران لک زبان می باشندمی باشند.

ایل غیاثوند
ایل کاکاوند
ایل مافی
ایل درویشوند
ایل جلیلوند
ایل خواجه وند

و ..........

هر ایل بزرگ متشکل از چندین طایفه و هر طایفه تشکیل شده از چندین تیره می باشد. همگی لک زبان و دارای دین مبین اسلام و دارای مذهب شیعه دوازده امامی می باشند و برخی دیگر از طوایف یارسان و الحق می باشند.